Proiecte Erasmus+ la Liceul Tehnologic „Eremia Grigorescu” Tg. BUJOR

Abstract: Eremia Grigorescu High School from Târgu Bujor is involved for the following two years in two major Erasmus+ projects. The first one named Together to improve our future enables the coordinating country Romania to set new connections with other partner countries such as: Bulgaria, Turkey, Italy and Portugal. The second project Vers l’horizon et au delà presents the opportunity of the partners countries France, Romania, Poland, Portugal and Italy to celebrate the 500th anniversary of the start of the first circumnavigation of the world, unwittingly initiated by Ferdinand Magellan.

În anul școlar 2019-2020 Liceul Tehnologic „E.Grigorescu”  Târgu Bujor este beneficiarul a două proiecte Erasmus + care se vor derula simultan în perioada 2019-2021.  Primul proiect este de tipul KA 2 Proiecte de parteneriat strategic în domeniul educaţiei şcolare cu titlul Together to improve our future, proiect înregistrat cu numărul de referinţă nr. contract 2019-1-RO01-KA229-063217_1 şi Contract nr.2294/.30.09.20. În cadrul acestuia școala noastră este coordonatoare și are ca parteneri școli din alte patru țări: Bulgaria, Turcia, Italia, Portugalia. Sunt implicate  cadre didactice și elevi de la clasele de liceu teoretic și liceu tehnologic care pe parcursul celor 2 ani vor derula activități specifice în cadrul mobilităților propuse. 

În perioada 10-16 noiembrie a avut loc  prima mobilitate a proiectului în Saniye Husamettin Ozaltin Secondary Orta Okulu din Adana/Turcia, unde au participat 4 elevi de la clasele X-XII  însoțiți de doamna director Bulgaru Iolanda Narcisa, doamna profesor Costandache Oana Roxana (coordonatoare) și doamna maistru-instructor Miron Neculia.

Cel de al doilea proiect Erasmus+ este unul de tip KA2 Proiecte de parteneriat strategic îndomeniul educaţiei şcolare cu titlul : Vers l’horizon et au delà, înregistrat cu nr. contract de referință 2019-1-FR01-KA229-062342_3 și nr. contract 2292/.30.092019. În cadrul acestui proiect liceul bujorean este partener alături de școli din Polonia, Portugalia, Italia (Lampedusa) și Franța, țara coordonatoare de proiect. Proiectul a plecat de la ideea  aniversării a 500 de ani de la plecarea lui Fernando Magellan la 10 august 1519, în celebra sa expediție, astfel că elevii școlilor partenere își propun să reconstituie o parte a acestui traseu. Liantul actvităților va fi gastronomia, prin urmare elevii implicați vor identifica elemente comune ale gastronomiei țărilor din care provin și care au la bază ingrediente aduse  ca urmare a Marilor descoperiri geografice. Proiectul se adresează elevilor din clasele VII-IX iar prima mobilitate se va desfășura in perioada 1-5 martie 2020 în Portugalia, ca mai apoi în luna mai școala noastră să fie gazdă pentru cei 20 elevi și 8 cadre didactice din școlile partenere.

                                                                                                                                                                          Director adjunct,

                                                                                                                                                                          Marius Panait

Felicitări și mult succes elevilor implicați în aceste activități!

About Post Author

Împărtășește dragostea

Leave a Reply

Like our facebook page to receive future updates.


%d